İngiliz gazetesi The Mirror’a konuşan efsane gitarist, 2012 yılından beri pençesinde olduğu kanser hakkında açıklamalar yaptı. Ne kadar zamanı kaldığını kestiremediğini belirten başarılı gitarist, her an ölümle yüzleşmek durumunda olabileceğini söyledi. Bu durumu anlatırken şunları söyledi:

Doktorlar bana kanser olduğumu söylediklerinde, ‘böyle bir şeymiş demek ki’ diye düşündüm. Kanser eninde sonunda benim sonum olacakmış. Kitabımla ilgili işlerim için New York’a gittiğimde kasığımda inanılmaz acı veren bir yumru olduğunu fark ettim. Yeniden prostat olduğumu düşündüm, fakat Ozzy bana bir doktora görünmemi önerdi.

Ne zaman karnıma bir ağrı girse ‘Aman Tanrım, kanser bu’ diye düşünüyorum. Korkunç bir durum. Rüyalarımda bile görmeye başladım. Ama benim hayatım böyle artık. Girdiğim ameliyat sonrası doktor bana kanserin yok olacağını beklemediğini söyledi. %30 ihtimal varmış, ancak yok olsa bile her an tekrarlayabilirmiş. Artık hayata daha farklı bakıyorum. Son 10 yılım kalmış da olabilir, 1 yılım da. Bilmiyorum.

Tony Iommi bir süre kanser tedavisi gördükten sonra müziğe geri dönüp, Black Sabbath ile 13 albümünü piyasaya sürmüştü. Iommy’nin sağlık problemleri olmazsa grubun yeni bir albüm daha yapması bekleniyor.