Bu yılın kesinlikle merak edilen festivallerinden biri Alive Open Air olmuştur. Genel kitleye hitap eden bir line-up vardı. Gittim, gördüm, dinledim ve şimdi bu festivali sizinle paylaşma zamanımın geldiğini düşünüyorum. Fotoğraflardan sonra festival hakkında yapılan yorumları okuyabilirsiniz.

5 Ağustos 2015 – Kamp Alanına Giriş Günü

4 Ağustos gecesi gölge bir alanda yer kapmak ve festival alanını görmek için festival alanının hemen sahilinde çadırımı kurdum. Sabah kalktım ve festival alanına baktım. Henüz duvarlar örülmemişti ve hazırlıklar daha yapılmamıştı. Çadırımı topladım ve içerideki gölgelik alanlardan birine oturdum. Saat 12:00`de kapılar açılacaktı. Müzikseverler gelmeye başladı. Bazıları festival alanı olup olmadığını anlayamadığı için 2-3 defa mekanın önünden geçtiler ve sonunda gelip içeri oturdular. Akıllarda sorular oluşmaya başladı. Saat 12:00`yi geçti, 14:00`ü geçti, 15:30 civarında herkesi dışarı aldılar. 16:30 gibi girişler açıldı, bileklikler takıldı. Çantalarımız tekrar kapanmayacak şekilde dağıtıldı. Çantasını kapatmayı başarabilen direkt kamp alanına çadırını kurmaya gitti. Ama içeride ekibin kurduğu çadırlar yüzünden neredeyse hiç gölgelik alan yoktu. Ayrıca kamp alanı festivale özel olmaması nedeniyle orada başkaları da vardı. Çadırını kuran yemek yemeye gitti. İçeride daha hiç bir şey yoktu. Şikayet üzerine ilk gün içeri yiyecek sokmak serbest bırakıldı. Aradan 2 saat geçti, diğer kapıdan elimde poşetlerle içeri girdim ve çadırıma bıraktım yiyeceklerimi. Diğer kapıdan giren arkadaşımın yiyecekleri ise çöpe atıldı. Anlam veremedim. Hava karardı falan derken alkol almaya başladık, sabahladık. Yan tarafımda iki arkadaşımız şişe vodka almıştı. Güvenlik, gece elinde ışıklarla gezip gözümüze gözümüze ışık tuttu, dışarıdan içecek bir şey sokmadığımızdan emin olmak için. Sonra yan taraftakilerin vodkasını gördüler. Vodka içeride satıldığı halde şişeyi alıp gitmeye kalkıştıklarında olay çıktı. Vodkayı geri almaya kalkan arkadaşı yere vuran güvenlik, diğer arkadaş tarafından güzel bir yumruk yedi. En son güvenliklerden diğerinin olaya el atmasıyla dağıldılar. Vodkayı güvenlik aldı. Bizde yavaştan çadırlarımıza geçtik. Kamp alanında bulunan aydınlatma yüzünden de uyuyamadık.

6 Ağustos 2015 – İlk Gün

Sabah sıcaktan mı desem yoksa heyecandan mı desem herkes ayaktaydı. Festivalcilerin bir kısmı denize girip birasını yudumlamaya başlamıştı. Festival alanı yavaş yavaş oturmaya başlıyordu. Tek bir sorun vardı; içeride kredi kartı geçmiyordu sadece nakit kabul ediliyordu. Gerekli yerlere şikayetimizi yaptık ve bekledik. Tixbox`ın kart sistemi getirildi. Yüklemeyi yaptık fakat ödeme işine gelince sürekli sistemde arızalar ortaya çıktı. Saat 12:30`da çıkması gereken üniversite grupları için sahne 13:30`da hazırlanmaya başladı. Baya komik ve üzücü bir durumdu. 16:00 gibi başlayan sahnede One More Page`in performansı, ana sahne dolayısıyla yarıda kesildi. Halbuki One More Page kitlesini toplamıştı, ana sahnenin önü ise boş denebilirdi. Neyse artık ana sahnemizin önüne geçtik A Kind Of Vision vardı sahnede. Queen Tribute grubu olan A Kind Of Vision performansıyla seyirciyi etkilemeyi başardı diyebiliriz. Hemen ardından İzmir’in gözdesi Kanca sahneye çıktı. Sahne performansı ve çaldıkları parçalarla herkesi kendine kitleyen Kanca kesinlikle yaptığı coverlar ile güne damgasını vurdu. Tempoyu biraz yükseltme zamanıydı. Soul Sacrifice sahneye çıktı. Özgür Özkan seyircinin arasına girip bas gitarıyla parçayı çalarken aynı zamanda şarkısını söylemeye devam etti. Müthiş bir ilgi vardı. Soul Sacrifice sahneden indi, hava kapandı ve yağmur başladı. Murder King, Pitch Black Process ve Metalium iptal oldu. Anathema`nın çıkması ise kesin değildi. En sonunda çıkacağına kararı verildi ve hemen tavuk ekmek satan yerin yan çadırına minik bir sahne kurdular. Seyirciler için minder puf attılar. Anathema yaklaşık 1.5 saatlik performansıyla göz doldurdu. Her türlü olumsuz koşula rağmen konser veren Anathema`ya teşekkür ediyoruz. Hemen ardından Nemrud sahneye çıktı. Line-up`ın baya değiştiğini fark etmişsinizdir. Anathema`nın hemen ardından seyirciyi dağıtmadan, kendini dinlettiren Nemrud gecenin kapanış grubu oldu.

7 Ağustos 2015 – İkinci Gün

Sabah kahvaltımızı dışarıda edip hemen içeriye geldik. Denize girdik. Duş almaya gittiğimize ise su bitmişti. İtfaiyenin gelip su deposuna su doldurması bekleniyordu. Neyse ki itfaiye geldi suyu doldurdu ve yıkandık. Tuvaletlerin temizlenmemiş olması ise günün bir diğer sorunuydu. Festival alanında yeni bir stand vardı, makarna falan var ucuzdur diye sevinirken makarnanın 15 TL olması, ayrı bir problem yarattı. Sucuk ekmek yemeye devam ettik içeride. Hesabı ödemeye gittiğimizde kart sistemi yine ve yine çalışmıyordu. En son sinirlenip kartı iade etmeye gittim. 5 TL depozito parası kesmişlerdi hem. Kartı iade edersem içindeki paranın iadesinin yapılmayacağını ve çöpe gideceğini öğrenince içinde kalan 45 TL`yi neye harcayacağımı bilemeyip 1 saat içinde tükettim. Alternatif sahnede Cosy`e yetişmeyi başardım. Harika sahne performansıyla Cosy kesinlikle güne damgasını vurdu. Son olarak You May Kiss The Bride sahne aldı. Son şarkılarını çalmadan önce çıkan bir olaydan dolayı küfür edip sahneden inen grup duygularımıza tercüman oldu. Özel birkaç sorundan dolayı Peyk`e kadar çıkan sanatçıları dinleyemedim. Peyk sahneye çıktığında alandakiler dans edip eğleniyorlardı. Hemen ardından Baba Zula`nın performansıyla devam eden gecede yorgunluklar baş göstermeye başladı. Günün beklenen grubu Brooklyn Funk Essentials sahneye çıkınca, bir enerji patlaması oldu ve dans etmeyen yok denecek kadar azdı. Kesinlikle en sorunsuz ve en güzel gece diyebiliriz bu gece için.

8 Ağustos 2015 – Üçüncü Gün

Kart sistemi sonunda kapandı, POS makinesi geldi. Sonunda rahatça harcama yapabildik. Fakat sorunlar hala bitmiyordu. Dışarı çıkıp içeri giriş yaparken güvenlik cüzdanımıza kadar arayıp bize hayvan muamelesi yapmaya başladı. Akşama doğru organizasyon kaynaklı sebeplerden dolayı Adamlar ve Cem Adrian konseri iptal oldu. Ana sahnede You May Kiss The Bride`ın sahne almasıyla seyirciler şaşırdı. O son olaylardan sonra tekrar sahne almaları imkansız gibiydi. Sorunsuzca şarkılarını çalan grup yerini Melek Tozu`na bıraktı. Melek Tozu kitleyi daha iyi toplayıp sahneyi Barış Demirel`e verdi. Barış Demirel, yaptığı müzikle bizi büyüledi. Adamlar`ın iptal olması dolayısıyla aksayan program Yüzyüzeyken Konuşuruz ile devam etti. Grubun hayranları sahne önüne akın etmeye başladı. İlerleyen dakikalarda sahneye Ceylan Ertem çıktı ve Kediler şarkısına eşlik etti. Hemen ardından çıkan Kesmeşeker ise daha geniş bir kitleye hitap edip tüm dikkati üstüne çekmeyi başardı. Sahne şovları ve enfes sololarıyla seyirciyi eğlendirmeyi başardılar. Kesinlikle bu festivalin en sürpriz ismi ise Anima oldu. Tekrar birleşip konser vermeleri inanılmazdı. Çoğumuz için unutulmaz bir konser oldu. Mor ve Ötesi için sahne hazırlanmaya başladı. Grup sahneye çıkınca gerek ışık, gerek ses sistemi kesinlikle harikaydı. Mor ve Ötesi harika sahne performansıyla bir kez daha kendine hayran bıraktı.

9 Ağustos 2015 – Dördüncü ve En Fiyasko Gün

Sabah uyanınca Moğollar hariç her grubun iptal olduğunu öğrendik. Alana öfle hakim oldu, bazılarımız organizasyona söverek festival alanını terk etmeye başladı. Son gün 200 kişi civarı bir kitle kalmıştı alanda. Herkes birasını içip yatıyordu. Ne bir etkinlik ne de bir müzik vardı. Çevredeki insanlar bile şaşkın şaşkın bakıyordu. O gün içinde sanatçı bulamayan organizasyon üniversite gruplarını ana sahneye aldı. 17:30`da Mocking Bird sahneye çıktı. Hemen ardından Punk Panther sahnede yerini aldı. Kimse sahnenin etrafında toplanmıyordu. Herkes birasını içip yatıyordu. Herkes için festival bitmişti diyebiliriz. Dışarı yemek yemeye çıktık ve geldiğimizde Moğollar sahnedeydi. Moğollar olmasa artık kesin o gün isyan çıkardı orada. Sahne performansıyla seyirciyi kendine bir daha hayran bırakın Moğollar günü kurtardı. Mızıkçı Melodiler ise hemen ardından Anathema‘nın konser verdiği gibi bir yerde çaldı.

Festival Alanını 3 Fotoğrafla Özetleyecek Olursak:

Festival Hakkındaki Yorumlar:

Milyonluk organizasyon yap yağmur yağsın Anathema’nın anfisine su kaçsın.Devrim Arabaları’na da benzin koymayı unutmuşlardı 1961’de.Elli yıl geçti kafa aynı kafa…

Posted by Uğur Çengel on 10 Ağustos 2015 Pazartesi

Konser dönüşü bindiğim dolmuşun şoförü “Bu ne biçim rock festivali? Benim bildiğim rock festivalinde ortalığın yıkılması lazım.” dedi. #AliveOpenAir Alive Open Air

Posted by Uzay B. Dündar on 10 Ağustos 2015 Pazartesi

adamlar rakı masasında muhabbet ederken birinin aklına gelmiş demişki la herkes festival yapıyor biz neden yapmayalım…

Posted by Fatih Atik on 9 Ağustos 2015 Pazar

Alive Open Air nerden başlıcam bilmiyorum bu kadar leş bi organizasyonun sanırım iyi yanlarını sıralamak cok daha basit…

Posted by Volkan Vardarlı on 9 Ağustos 2015 Pazar

Arkadaş heyvan gibi şey yaptınız, yemin ediyorum Malkocoglu çekmedi böyle çile. Tuvalet rezaleti mi yoksa sahneye…

Posted by Alp Erselcan on 9 Ağustos 2015 Pazar

Festivale gelen 100 kisiden 300ü sikayet yaziyor siz hala festival rock n coke mus gibi davraniyosunuz abicim kendinizi …

Posted by Belit Gülyurdu on 9 Ağustos 2015 Pazar

Bir festival nasıl yapılamaz sorusunun cevabı oldunuz. İnsanları paralarıyla rezil edip güvenlik ekibinizle hayvan…

Posted by Yiğit Çavdar on 9 Ağustos 2015 Pazar