YouTube`a yüklenen videolarla keşfedilen Yüzyüzeyken Konuşuruz 2 albüm yayımladı. Albümdeki sound`un grubu tanıdığımız videolardaki sound`dan epey farklı olduğunu gördük. Kimileri “keşke bu kadar tanınmasalardı” yorumunu yapmıştı.

Bugün Yüzyüzeyken Konuşuruz, plak şirketi Fono Müzik hakkında açıklamalar yaptı. Plak şirketinin aldığı tavrı takipçileriyle paylaşan grup albümlerdeki sound`un neden istenilen gibi olmadığını da değiniyor. Açıklama şu şekilde:

Köklü(!) plak şirketimiz Fono Müzik işsizlikten çok sıkılıyor olmalı ki Canavar’dan sonra iki gün önce yayınladığımız Ne Farkeder isimli şarkıyı da bugün itibariyle internetten kaldırtmış bulunmaktalar.

Bizim de artık grup olarak bu arkadaşları ifşa etmekten başka çaremiz kalmadı. Yaklaşık üç yıl önce çeşitli vaatlerle bizi kandırıp imza attırdılar, üç yıl içinde iki albüm kaydedip yayınladık. Maddi kaygıları nedeniyle uzun süreçlerde kaydetmek istediğimiz bu albümleri üç gün gibi komik bir süreçte bize zorla canlı çaldırtarak kaydettirdiler, tabii ki içimize sinmedi. Sizin dinlerken “albümde bozmuşlar abi” demenizin sebebi plak şirketimiz yüzünden kafamızdaki şeyi tam olarak yapamadığımızdan kaynaklanmıştı. Bu süreç içinde söz verdikleri hiçbir şeyi gerçekleştirmediler; plak vaadi, klipler vs… Son üç aydır da çalışmalarına devam ettiğimiz üçüncü albümün kayıtlarına başladığımız halde ses mühendisimizin parasını ödemedikleri için kaydettiğimiz şarkıları ses mühendisimizden teslim alamadık. 

Bunun üzerine geçen üç yıl içinde birçok tehdit ve manipülasyona maruz kaldık. Geçen yıl grubun dağılması da plak şirketyle alakalı bir olaydı. Başka bir çaremiz kalmadığı için bu adamlardan kurtulabilmek için grubu dağıtmaya karar vermiştik fakat sonra bizi yine tehdit ve manipülasyonla vazgeçirdiler.

Biz grup olarak çok çaresiz bir durumdayız ve kanımızı emen, emeğimizi sömüren ve gençliğimizin en güzel yıllarını boşa harcayan bu unkapanı mafyası için bir boykot başlatıyoruz. Bizi seven, dinleyen tüm dostlarımızdan, müzisyen arkadaşlarımızdan, sektörde plak şirketleriyle bu sorunları yaşayan dostlarımızdan sosyal medyada destek bekliyoruz. Yalnız olmadığımızı bize hissettirmenizi diliyoruz. 

Konuyu hukuka taşıyacağız, avukatlardan da destek bekliyoruz. Bir daha hiçbir zaman müzik gruplarının böyle kan emici plak şirketlerine bulaşmaması için bizim yaşadığımız her şey örnek olsun. 
FONO MÜZİK kan emici bir Unkapanı mafyasıdır.

Böylece Fono Müzik`e cevap verme hakkı doğdu. Yüzyüzeyken Konuşuruz`un yazdıklarına bakacak olursak tarafların uzlaşması zor gözüküyor. Önemli gelişmeleri oldukça bilgilendireceğiz.