Zimbabwe Halkı CD`ye Karşı: Kasetten Vazgeçmiyorlar!

0
121

Bize göre kasetler ve plaklar birer nostaljik parça. Dijital müzik indirme sayesinde albüm satın alma davranışı eskisi gibi tatmin etmiyor. Fakat Zimbabwe hala kaset kullanmaya devam ediyor.

Zimbabwe`de 2010`dan sonra kasetlere büyük bir talep oldu. Bu yıl kaset üretimi rekor seviyelere ulaştı. Diamond Studios, artan talebe cevap verebilmek için tesislerini büyüttü, yenilikler yaptı. Stüdyonun sahibi John Muroyi ülkenin bu durumunu şöyle anlatıyor:

Ekonomik seviye nedeniyle burada yaşayan herkesin CD çaları veya pikabı yok. Orijinal kaset ve CD`ler 2-3 Dolar arasında satılıyor. Kasetten müzik dinlemek 20 yıl öncesinde kalsa da burada hala tercih ediliyor.

CD tercih etmeyenlerin bir kısmı, kaset kadar uzun ömürlü olmadığını söyleyerek CD`ye elini sürmüyor. Bir albümün kaseti 10.000 civarı satıldıysa CD versiyonu 500`ü zor buluyor. Arabada radyo açmak yerine kaset kullananlar çok fazla. Sanatçılar da albüm yapacağı zaman ilk önce kaset çıkarmak istiyor.

Zimbabwe halkının bir CD çalara bile sahip olamaması ülkenin ekonomik seviyesini açıkça gösteriyor. Kaset üretimi, ülkenin önemli iş kollarından biri haline gelmiş durumda.