Öncelikle geçtiğimiz aylarda yaptığımız bir haberi sizlere hatırlatmak istiyorum. Işid isimli dinci terör örgütünün Libya uzantısı ülkedeki tüm müzik aletlerini yakma kararı almıştı. Ve bunun sebebini de dinen sakıncalı olması olarak duyurmuştu. Tabii bu durum bizde böyle değil fakat dünyanın iki farklı kültürünün birbirinden ne kadar büyük bir uçurum ile ayrıştığının çok güzel bir örneği ile karşı karşıyayız.

Halen ülkemizde müziğe karşı çıkan bağnaz bir zihniyete sahip kişiler bulunmakta. Hatta müzisyene ve sanatçıya kötü gözle bakan azımsanamayacak bir kitle söz konusu. Biz bu durumları tartışaduralım, Kanadalı astronot uzayda yaptığı albümü yayınlamaya hazırlanıyor. 

55 yaşındaki astronot Chris Hadfield, Facebook hesabından, uzayda bestelenmiş ve kaydedilmiş bir müzik albümünün 2015 sonbaharında piyasaya çıkacağı için çok mutlu olduğunu duyurdu.

Müzik şirketi Warner Music de yaptığı açıklamada ses ve gitar kayıtlarının uzayda, geri kalan kayıtların ise Dünya’da yapıldığını bildirdi. Şirket bu yeniliği “tarihte bir ilk” olarak tanımladı.

Hadfield, 2012 yılının aralık ayından 2013 mayısına kadar Uluslararası Uzay İstasyonu’nda (ISS) görevliydi. Yanında akustik gitarı ve dizüstü bilgisayarını da götürmüştü. Hadfield’in Uzay İstasyonu’na veda ederken çekilen, bir David Bowie klasiği olan “Space Odditiy” adlı parçaya yaptığı cover versiyonun videosu, Youtube’ta bir hit olmuştu. Videoda Hadfield, Uzay İstasyonu’ndaki yerçekimsiz ortamda uçarken gitarı çalıp şarkı sözlerken görülüyor.