Ibanez RG serisinin Endonezya’da üretilen başlangıç ve orta seviye gitaristlere hitap eden modeli 370DX rahatlığı ve sound çeşitliliği açısından Ibanez’in oldukça tercih edilen modellerinden.

Gövde yapısı; Ibanez’in en düşük seviyedeki modellerinden tutun(GRG 170 vs),  en yüksek seviyedeki modellerine kadar(JEM 77 vs) vazgeçemediği, sivri köşeli “süperstrat“. Gövde ağacı olarak basswood (Ihlamur Ağacı) tercih edilmiş. Bunun sebebi, Uzakdoğu’da bol bulunması ve rahat işlenebiliyor olması olabilir. Bunun dışında parlak ve sıcak tonlar alabileceğiniz bir ağaç. Yine Ibanez’in Gio serisinden tutun, Prestige, Jem serisine kadar kullandığı ağaç türü.

Ibanez - RG370DX

Manyetik dizilimi H-S-H şeklinde, Ibanez’in kendi gitarlarında kullandığı IBZ INF3, INF3S, INF4 modelleri tercih edilmiş. Bu manyetikler çeşitli amfi-pedal kombinasyonlarıyla her yola gelebilecek cinsten fakat yine de çok şey beklememeli. Özellikle metal çalmak isteyen kullanıcıların hoşuna gidebilecek tonları rahatlıkla alabiliyosunuz. Üzerinde bulunan manyetiklerin yerine EMG manyetikler takarsanız, gayet tatmin edici metal tonları yakalamanız mümkün olacaktır. Bunların haricinde tabii ki her ne kadar single manyetiğe sahip olsa da bir çok Ibanez modelinin doğası gereği bu gitar ile crunch ve o tarz tonları yakalamakta çok lezzetli sonuçlar doğurmuyor. Zaten başlangıç ve orta seviye gitaristler için öngörülen bir model olduğu için onları tatmin edebilecek tonları farklı kombinasyonlarla bir nebze alabilmeniz mümkün demiştik fakat asla çok üst düzeyde bir tatmin söz konusu olmayacaktır. Ne demek istediğimi aşağıya koyduğum videodan çok iyi anlayacaksınız.

Ibanez - RG370DXÜzerinde 5 yollu switch, 1 ton ve 1 volüm potu bulunuyor. Sapı için 3 parça Wizard III Mapple (Akçaağaç) kullanılmış. Tuşesi ise Rosewood (Gül Ağacı). 24 jumbo fret ve sedef işlemeler bulunuyor. Çok rahat, ince ve kaygan bir yapıya sahip. Tremolo sistemine gelecek olursak; Ibanez’in RG serilerinde kullandığı, EDGE Pro III kullanılmış. Ibanez’in en iddialı olduğu konulardan biri bu bence. İstediğiniz gibi abanın, akortta herhangi bir sıkıntıyla karşılaşmıyorsunuz.

Yazının başında da belirttiğim gibi; gitar tamamen başlangıç ve orta seviye gitaristlere hitap ediyor. Ancak çeşitli manyetik kombinasyonlarıyla yıllarca kullanılabilecek nitelikte. Şu anki satış fiyatı 1100 TL. Bu fiyata alınabilecek bir çok alternatif var.