Radikal Gazetesi’ne konuşan Kirk Hammett, Türkiye’de verdikleri son konserin grup için çok duygusal olduğunu söyledi. Bunun sebebinin ise bir çok farklı ülkeden gelen seyircilerin orada bulunması ve bu ülkelerin bayraklarının konser alanında yer alması olduğunu belirtti. Ortadoğu’da yer alan bir çok ülkeye lojistik ve politik sebeplerden ötürü gidemediklerini söyleyen Hammett, İstanbul’un Ortadoğu’yu topladığı için önemli bir merkez olduğunu kaydetti.

Soru: 1993’te İstanbul ’da verdiğiniz konser bizim için tarihi bir öneme sahip. İlk stadyum konserlerinden biri ve bir neslin izlediği ilk önemli metal konseriydi. Geçenlerde de o konsere gelen biri, o günün teknolojisiyle kaydettiği haliyle konseri YouTube’a yükledi ve tekrar o günleri yâdettik. Peki, siz o konserlerden neler anımsıyorsunuz?

O günlerde o kadar konser veriyorduk ki, anımsamam çok zor. Ama şunu hayal meyal hatırlıyorum: Stadyuma doğru giderken yol kenarında yarı çıplak bir adam yürüyordu. “Vaov Türkiye çalmak için çılgın bir yer” diye düşündüm o sırada. Verdiğimiz son konseri çok net hatırlıyorum. Bizim için çok duygusal bir konser olmuştu çünkü seyirciye baktığımızda birçok farklı ülkeden insanlar görebiliyorduk. İran’dan, Lübnan’dan, Suriye’den, Irak’tan gelenler vardı, taşıdıkları bayraklardan ve pankartlardan ne kadar çeşitlilikte bir kitleye çaldığımızı anlamıştık. Ortadoğu , İstanbul’da toplanmış gibiydi. Bu ülkelerin birçoğunda ya politik sebeplerle ya da lojistik sebeplerle çalma şansımız olmamıştı, büyük ihtimalle ilk defa bizi izliyorlardı. Bunun için uzun bir yolculuğu göze almışlar, evlerinden çok uzakta bizimle birlikteydiler. Abu Dabi ve Dubai’de de böyle oluyor mesela. Bu çeşitliliği de başka bir yerde göremiyorsunuz. Bunun dışında Boğaz’ıyla olsun, tarihi güzelliği ile olsun İstanbul çok güzel bir şehir. Şahsen orada çalmayı iple çekiyorum.

Röportajın tamamını okumak için buraya tıklayınız.