Rock Cellar Magazine‘e konuşan Rob Trujillo, kendisine sorulan yeni Metallica albümü ile ilgili soruya yanıt olarak, halen albümün taslak ve planlama aşamasında olduğunu söyledi. Ellerinde bir çok materyal ve ana hatlarıyla belirlenmiş parçalar olduğunu ifade eden Trujillo, kendisinin yeni albüm ile ilgili çok heyecanlı olduğunu belirtti.

2008’de piyasaya sürülen Death Magnetic albümü ile ilk defa grupla beste yapma sürecine dahil olan başarılı bas gitarist, Metallica ile şarkı yapmayı, farklı bir yolculuk olarak gördüğünü söyledi. Trujillo’ya göre Metallica, yeni üretilen parçaların devamlı geliştirilmesi ve aranjman safhasında iyileştirmelerden keyif alan bir grup. Bu ifade sanıyoruz ki aranjör olarak harika işler ortaya çıkartan Lars Ulrich’in rolünü gözler önüne seriyor.

Rob Trujillo’nun açıklamalarına göre Metallica halen albümün kaydedilmesi sürecine başlamış değil. Halen parçaların şablon olarak hazırlanması safhasındalar. Ana hatlarıyla parçaların belirlenmiş olduğunu düşünürsek, kayıtların başlaması da yakın bir gelecekte gerçekleşecektir.