1) Metal Müziği Kitlelere Yayması

Metal müziği kuşkusuz ki Metallica kitlelere yaymış, tüm dünya çapında ünlü yapmıştır. İlk kez bir metal grubunun bu kadar çok satmasına vesile olmuştur. Bugün Türkiye’deki ve dünyadaki çoğu insana “metale hangi grupla başladın?” sorusunu sorduğumuzda Metallica cevabını alırız. Arabesk dinleyen bir taksi şöforü, mahalleden arkadaşlarıyla toplanıp altın günü yapan bir teyze bile Metallica’yı bilir, bu Metallica haricinde hiçbir metal grubunun ulaşamayacağı bir popülerlik seviyesidir.

2) Eleştirileri Umursamadan Hareket Etmeleri

Metallica, çoğu grubun başaramadığı bir şeyi yapıp, kimseyi umursamamıştır. İlk dört albümündeki agresif thrash yapısından sonra Black Albüm gibi bambaşka yapıya sahip bir albüm yapmış, bununla kalmayıp Load ve Reload albümleriyle eski agresif yapısını tamamen yitirip metal olmayan iki albüm çıkartmışlardır. Ardından çoğu kişi beğenmese de St. Anger albümündeki gitar ve davul tonlarını albüm satma-hayran kaybetme duygusu gütmeden tamamen farklı kullanmıştır. Diğer metal gruplarından farklı giyinmiş, farklı hareket etmişlerdir. Tüm bu nedenler Metallica’yı Metallica yapmıştır.

3) Şarkılarında Toplumsal Sorunlara Değinmeleri

Grup toplumsal sorunlarla protest bir yapıyla ilgilenmiştir. Master Of Puppets’da uyuşturucu bağımlılığına, One gerek klibi gerek sözleriyle militarizme ve toplumun savaş konusundaki olumlu bakış açısına, And Justice For All dünyada aslında adalet olmayıp anayasanın adaletten bahsetmesinin ne kadar saçma olduğuna, Blackened çevreyi kirletip doğa anayı yok etmemize, Ride The Lightning idam cezasının ne kadar yanlış olduğuna, The Day That Never Comes savaşın acımasızlığına değinir. Metallica’ya ilham veren de bu eleştirel yapısıdır.

4) Muhteşem Şarkı Sözleri

Metallica şarkıları enstürmantel yapıları kadar sözleriyle de çok başarılıdır. The Day That Never Comes’da “Love is a four letter word” der. (Aşk dört harfli bir kelimedir) Bu kelime oyunu çoğunlukla diğer uluslar tarafından fark edilmese de burada aşkın fuck, suck, shit, dick (ingilizce küfürler) vb. küfürler gibi dört harfli bir kelime olduğunu söyler. For Whom The Bell Tolls’da “Take a look to the sky just before you die, it’s the last time you will” (gökyüzüne ölmeden önce son bir kez bak, bu son bakışın olacak) der ve ölümün kötülüğünü bize en iyi biçimde anlatır. And Justice For All’da “Justice is lost, justice is raped, justice is gone” (adalet kayboldu, adaletin ırzına geçildi, adalet gitti) der ve bence adaletin durumunu en iyi şekilde anlatır. Bunlar gibi onlarca şarkıda muhteşem söz örnekleri vardır.

5) Muhteşem Konserleri

Konser deyince akla ilk gelen isimlerden biri Metallica. Metallica dünya tarihine Moskova 1991, Seattle 1989 gibi iki önemli konseri yazmıştır. Sadece eski konserleri değil, hala da Metallica dev ekranlarıyla, havai fişek, ışık şovlarıyla, seyirciyi coşturmasıyla, yaşam olmayan Antartika dahil yedi kıtada da konser vermesiyle, her gittiği ülkede stadyum kapatmasıyla ünlü muhteşem konserler vermektedir.